Mora skidstadion - Hemus

På Mora skidstadion finns motionsspår och cykelleder, discgolfpark, utegym och hinderbana. På vintern finns välpreparerade skidspår, skidskyttebana och skidlekplats. Många av skidspåren är elbelysta.

Bild på Mora Skidstadion

Multibanan är avstängd för allmänheten lördag den 15 augusti

Under dagen passerar Vasaloppets löpare på flera delar av multibanan. För att skapa en trygg och säker miljö är den därför avstängd.

Tack för visad hänsyn!

Utveckling av Mora Skidstadion i Hemus

Under 2025 påbörjades omfattande arbete med ny asfaltsbana och ett nytt och effektivare snösystem på Mora Skidstadion. Arbetet beräknas vara färdigställt under sommaren 2026 med invigning i september.

Observera!

Det är begränsad framkomlighet i Hemusområdet under projektets gång. Vi ber alla som vistas på området att hålla sig på behörigt avstånd från arbetsmaskiner, och tänka på att förarnas sikt kan vara begränsad. Tack för visad hänsyn!

Multibanan i Hemus snart åkbar.
Asfalteringen är i det närmaste klar. Linjemålning och riktningspilar på asfalten är färdigt. Nu ska det kompletteras med stödremsa och en slutputs och sedan är arbetena med själva multibanan (asfaltbanan) klara.
Entreprenören räknar med att bli klara runt multibanan under vecka 29. Därmed är banan möjlig att åka på för den som vill prova på från lördag den 18/7. Det bör fortfarande ske med viss försiktighet eftersom driftorganisationen inte tar över banan förrän vecka 33 och alla skyltar inte är på plats ännu.
Från den 10 augusti kommer banan att sopas eller blåsas regelbundet för att hålla den fri från kottar, barr och småsten.

Det återstår fortfarande lite arbeten i området.
Belysningen på 5-km-spåret håller på att bytas ut till nya energisnåla LED-armaturer på stålstolpar som ersätter de trästolpar som suttit i väldigt många år.
En del arbeten med det utökade snösystemet kommer att färdigställas efter semestern.
En större transformator med tillhörande kabelarbeten för att ge snösystemet full effekt.

Invigningen närmar sig.
Lördag den 5 september blir det invigning av multibanan. Då blir det förutom klippning av band och officiell öppnande av banan även uppvisningar och möjlighet att prova på.

Du kan läsa mer om projektet här:

Mora växer - Utveckling av Mora Skidstadion i Hemus

Spårkarta Mora Skidstadion

Karta över spåren Hemus

Hemusgården ligger i direkt anslutning till Mora Skidstadion och här kan alla nyttja omklädningsrum, dusch och bastu kostnadsfritt.

Öppettider omklädningsrum/dusch:

  • Söndag-torsdag kl. 06.00-22.30
  • Fredag-lördag kl. 06.00-21.00

Hitta till Hemusgården Länk till annan webbplats.

Hemusgården ägs av IFK Mora idrottsallians som består av sex olika klubbar: fotboll, skidor, orientering, gymnastik, alpin och friidrott.
I byggnaden finns en serviceavdelning med duschar, bastu och omklädningsrum som hyrs av Mora kommun och som är öppen för alla.

Det finns möjlighet att hyra samlingslokalen och kök när IFK-klubbarna inte använder dessa.
Huset kan användas i samband med träningar, tävlingar, avslutningar sociala sammankomster möten, läger och andra tillfällen.

Bokning sker genom Föreningsservice.

 

Bild på Hemusgården

Discgolfpark

Välkommen till Mora skidstadion Hemus för att testa discgolf. Banan har en blandning av skog, gräs och sandpartier. Den största delen av banan består av skog.

Hitta mer information och bilder på Mora Outdoors webbplats Länk till annan webbplats.. På Mora Discgolf Parks facebooksida Länk till annan webbplats. kan du se en film som visar banans 18 hål.

Hinderbana

På hinderbanan kan du testa och träna upp din styrka med naturen som kuliss.

Hinderbanan i Hemus har 10 olika stationer med övningar som armgång, däckvältning och klättring. Banan ligger ungefär 400 meter från parkeringarna och omklädningshusen i början av Mora skidstadion i Hemus. I närheten av hinderbanan finns utegym och slogbod.

Utomhusgym

I Hemus, vid skidlekplatsen, finns ett utomhusgym. Utomhusgym passar både unga, vuxna och pensionärer. Hit går du när du vill träna helt gratis, med din egen kroppstyngd som verktyg.

Utomhusgym Hemus

Aktivitetsrunda Naturkul

Runt en sträcka på en km finns fyra platser med skyltarna Naturkul.
På varje plats finns två skyltar, en där du hittar instruktioner på skylten, och en där du skannar en QR-kod för att komma till utmaningen.

På Naturkul för yngre barn hittar du instruktionerna direkt på skylten. Det består av tolv olika uppdrag, tre per skylt, som barnen som utföra. Varje uppdrag tar cirka 2 minuter att genomföra.

Naturkul för äldre barn och vuxna består av fyra skyltar, där varje skylt utgör en gren i en fyrkamp. Varje skylt har en QR-kod som leder till sidor där grenarna presenteras.
Grenarna ändras efter säsong.

Hitta Naturkul i Hemus Länk till annan webbplats.

Via länken nedan kan du dygnet runt få aktuell information om vilka spår som är öppna och när de senast preparerades.

Skidspår.se  Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Senast uppdaterad: 11 augusti 2026