Projekt Digitalt först i socialförvaltningen

Från september 2026 till juni 2029 driver Mora kommun projektet ”Digitalt först i socialförvaltningen i Mora”. Projektet medfinansieras med medel från Europeiska socialfonden, ESF och ska stärka den digitala kompetensen inom socialförvaltningens verksamheter.

En pojke som sitter på en soffa och använder en surfplatta.

Foto: Mostphotos

Målet med projektet är att vi ska använda digitala verktyg mer effektivt för att kunna bedriva en god och individcentrerad vård och omsorg för kommuninvånare Digitalt först i socialförvaltningen finansieras med drygt 8,5 miljoner kronor i ESF+-stöd och har en total projektbudget på cirka 13,2 miljoner kronor.

Projektet syftar till att arbeta med den digitala tekniken för att tackla samhällsfrågor. I en tid då befolkningen blir äldre, och mer service ska utföras av färre personer, behöver vi se till vilka resurser vi använder. Genom att digitalisera kan vi öka kvalitetstiden hos våra brukare och bespara vår personal tidsödande moment. Digitalt först handlar om att sätta in välfärdsteknik där den gör som störst nytta, och ökar medborgarnas välbefinnande.

Projektet stärker verksamhetens digitala kompetens genom utbildning i digitala verktyg och AI samt praktiskt lärande i det dagliga arbetet. I projektet ska en handlingsplan tas fram för hur digitaliseringen ska genomföras, samtidigt som ansvar och rutiner ska klargöras för att skapa struktur och långsiktighet.

Vill du veta mer om projektet? Kontakta oss på digital.soc@mora.se

Publicerad: 3 november 2026 Uppdaterad: 4 november 2026
Senast uppdaterad: 4 november 2026